Review Poulan PO500N22S 22-Inch Side Discharge Push Mower with 4.75 HP Briggs & Stratton Engine
Poulan PO500N22S 22-Inch Side Discharge Push Mower with 4.75 HP Briggs & Stratton Engine
Product Description
Includes 158cc Gas 22-in Side Discharge Lawn Mower - PO500N22S, Side Discharge Chute, Owner's Manual
Details
as of Mon, 21 Jan 2013 16:46:49 GMT
***Remember, deals price on this item for sale just for limited time***
Product Details
  • Amazon Sales Rank: #5733 in Lawn & Patio
  • Brand: Poulan
  • Model: PO500N22S
  • Number of items: 1
  • Dimensions: 17.00" h x 25.00" w x 33.50" l,
Features
  • 500 Series Briggs & Stratton engine
  • 22" Steel Deck
  • 2 in 1 Side Discharge/Mulching Push Mower
  • Non-CARB Compliant/Not For Sale In California
From the Manufacturer
Poulan branded mowers offer reliability and phenomenal performance at an affordable price. The 22" Poulan push mower (PO500N22SH) features a 500 series Briggs & Stratton engine that is side discharge ready, 5 position height adjusters that adjust the cutting height easily and without tools, 7-inch front and rear wheels. Easy to turn and easy to maneuver. This mower comes assembled.