Product Description
It's the best of both worlds the mobility and freedom of a gas mower without all of the noise or pollutants. This 24V lawn mower's 3-in-1 easy-change mulch, side discharge and rear bag options will make it so your work is done right. Adjustable, ergonomic handle and single-lever adjustable cutting height should make this mower your number one choice. Dimensions L x W x H in. 32 x 23 x 17 1/4, Drive Push, Cutting Width in. 19, Engine Electric, Cutting Height in. 1 1/4-3 1/2, Deck Material Steel, Start Type Pushbutton, Engine Model 24V, Cutting Styles Mulch, rear bag, side discharge, Front Tire Size in. 7, Rear Tire Size in. 8, Discharge Side, rear bag. Removable 24V rechargeable battery No cords to hassle with, just charge and mow Runs up to 75 minutes on a single charge Maintenance free and environmentally friendly No need for gas, oil or tune ups Easily change cutting height with the single-lever, 6-position adjuster 19in., 3-in-1 deck with mulch, side discharge and rear bag Includes grass bag, side discharge chute and mulch plug Ergonomic handle with foam cushion grip absorbs vibration to lower strain on your hands and arms Durable 7in. front and 8in. rear wheels maneuver over and around objects with ease Compact, lightweight design is perfect for small and medium yards and is easy to store No emissions or exhaust
as of Mon, 21 Jan 2013 16:47:01 GMT
***Remember, deals price on this item for sale just for limited time***
Product Details
  • Amazon Sales Rank: #23131 in Lawn & Patio
  • Brand: Remington
  • Model: 18A-212B783
Features
  • 19-inch cordless electric lawn mower with 24-volt motor
  • Three-in-one discharge capabilities (mulch/bag/side discharge)
  • Six position deck can be adjusted from 1.23 inches to 3.5 inches high
  • Ergonomic handle and foam cushion grip absorb vibration
  • Backed by 2-year limited warranty
Amazon.com
18A-212B783 front
Quiet lawn mower (view larger).
18A-212B783 outside
Three-in-one discharge--bag, mulch, or side (view larger).
Battery-Powered Precision
Effortless Operation
Remington Electric Mower Comparison
Remington Corded Mower
18A-212A783
Remington Cordless Mower
18A-212B783
Type Corded Cordless with removable battery
Motor 12-volt 24-volt
Transmission Push
Starting System Electric start
Deck 19-inch, steel construction
Discharge Mulch, bag, and side discharge
Height Adjustment 6 settings via single lever (1.23 to 3.5 inches)
Wheels 7-inch front, 8-inch rear
Remington 18A-212A783
18A-212A783 xs